For orders outside the Czech Republic, choose Google translate or write to ohuml@kamykdaunen.cz

Jak nejlépe spát během tropických letních nocí?

I v létě se můžete vyspat do růžova

Pár jednoduchých rad pro klidný spánek po celé léto

Vlna veder v posledních dnech trápí téměř celou Evropu. Ve středomoří dosahují teploty i 40 °C, rekordní čísla naměřily i stanice v České republice. Nepříjemně vysoké teploty stěžují nejen fungování našeho organismu během dne, mohou mít neblahý vliv i na náš spánek. Spánkoví specialisté z Velké Británie sepsali několik užitečných rad, jak se dobře vyspat i během tropických nocí, kterých bude v následujících letech neustále přibývat.     

Nedávejte si přes den šlofíka

Ačkoliv někteří odborníci tvrdí, že spánek přes den pozitivně ovlivňuje náš mozek, během léta to může být spíše kontraproduktivní. Lidé mají během horkých dnů menší potřebu odpoledního odpočinku než během podzimu a zimy. Pokud se ale opravdu cítíte unaveni, doporučuje se přes den spát maximálně 20 minut a ideálně v čase okolo 14:00. Delší čas odpočinku může vést k narušení spánku během noci.

Dodržujte svůj běžný spánkový režim

Dodržování pravidelného spánkového režimu, i přes horké počasí, je nezbytné pro klidný spánek, abyste se ráno probudili svěží a odpočatí. Váš cirkadiánní rytmus pomáhá kvalitě spánku, pokud spíte pravidelně každou noc. Nedodržování pravidelného režimu může narušit vnitřní hodiny vašeho těla, což způsobí, že jste v noci neklidní a ráno se probudíte ospalí.

Zůstaňte hydratovaní 

V teplém počasí se více potíme a ztrácíme více vody. Proto je důležitý pravidelný příjem tekutin, abychom se vyhnuli dehydrataci. Dehydratace je jedním z největších narušitelů spánkového cyklu, protože může vyvolat bolesti hlavy a případně i svalové křeče, které vedou k potížím s usnutím a udržením spánku. V tropických dnech se doporučuje vypít nejméně dva až tři litry tekutin. Nemusí jít pouze o čistou vodu, do příjmu tekutin se počítá i polévka, čaj či některé druhy ovoce, naopak se nedoporučuje pít slazené nápoje a alkohol. 

Přes den zatáhněte a zavřete okna

Ochladit pokoj před spaním, může trvat delší dobu. Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je nechat přes den zatažené závěsy či žaluzie. Pokud máte přes den zatažené žaluzie, v době, kdy půjdete spát, bude v pokoji výrazně chladněji, protože slunce nesvítí skrz okna a nevytváří skleníkový efekt. Přestože je na dusno v pokoji naší automatickou reakcí otevření oken, jejich zavření během dne zabrání teplému venkovnímu vzduchu v ohřívání místnosti. Jakmile slunce zapadne a teplota vzduchu začne klesat, je čas okna otevřít a nechat proudit do ložnice příjemný a chladnější vzduch.

Studená sprcha před spaním

Než jdete do postele, dejte si studenou nebo vlažnou sprchu. Je to ideální způsob, jak snížit tělesnou teplotu před spaním. Pomůže vám to lépe relaxovat a rychleji usnout. Teplota vody by naopak neměla být ledová, protože nízká teplota vody vás může naopak nabudit, což ve výsledku stíží usání.

Používejte lehké lůžkoviny

Spousta z nás má potřebu spát pod dekou i v tropických nocích. Proto je důležité zvolit vhodné, a především lehké lůžkoviny. Peřiny z husího a kachního prachového peří jsou ideální pro regulaci tělesné teploty a pomáhají vám déle spát. Vybírat můžete z pestré řady lehkých, letních přikrývek.

Nejkvalitnější letní přikrývky z husího a kachního prachového peří naleznete na našem e-shopu: https://www.kamykhome.cz/prikryvky/    

Zdroj: https://www.andsotobed.co.uk/